Lietuvos banko atliktoje įmonių apklausoje išryškėjo verslo tendencija: išaugo išorinių finansavimo šaltinių poreikis. Lietuvoje prieš penkerius metus tokiais šaltiniais aktyviai naudojosi apie 19 proc. apklaustų įmonių, vėliau ši dalis nuosaikiai didėjo ir šiuo metu siekia 35 proc. Lietuvos banko duomenimis, tarp vienų iš dažniausiai naudojamų išorės finansavimosi šaltinių išlieka bankų paskolos, kredito linija ir prekybos kreditai. Palyginti su mažomis įmonėmis, aktyviau skolinasi didelės ir su pramone susijusios bendrovės. Tačiau šiandien galimybės gauti finansavimą yra kur kas sudėtingesnės.
Atmestų paraiškų skaičius auga
Kredito įstaigų teikiamos finansavimo sąlygos įmonėms pastebimai griežtėja. Beveik pusė Lietuvos banko apklaustų įmonių nurodė, kad šiuo metu skolinimo sąlygos verslui yra visiškai arba iš dalies apribotos. Atmestų paraiškų dėl naujo kredito suteikimo arba esamo kredito sąlygų keitimo skaičius sparčiai išaugo. Lietuvos banko duomenimis, bendra atmestų paraiškų dalis padidėjo nuo 22 iki 27 proc., pavyzdžiui mažų įmonių segmente nuo 40 iki 61 proc., o statybų sektoriuje nuo 32 iki 53 proc. Apklausos duomenimis, kredito įstaigos savo neigiamų sprendimų dažnai nemotyvuoja.
Pagal Lietuvos banko apklausą, vienas iš aktualiausių produktų, kuriuos planuojama įsigyti už kredito lėšas iš finansavimo įstaigų, pramonės, statybos ir paslaugų sektoriuje yra transportas. „Vis dažniau iš savo klientų girdime apie sudėtingas sąlygas gauti banko finansavimą verslui. Tokiais atvejais aplinkybės neretai priverčia įsigyti seną, galimai nekokybišką techniką, kuri gali nugramzdinti net į didelius finansinius keblumus.“ – teigė bendrovės „Transporto nuoma“ vadovas Arminas Auškalnis.
Versle jaučiamas alternatyvaus finansavimo poreikis
„Visada yra išeitis, kuri finansiškai gali būti net palankesnė, nei pasinaudoti finansiniu kreditu. Tai gali būti krovinių gabenimas išsinuomotais automobiliais - viena geriausių alternatyvų tais atvejais, kai įmonė ar žmogus turi energijos, noro ir bent minimalių žinių, kaip veikia logistikos mechanizmas, tačiau neturi pakankamai lėšų nuosavam sunkvežimiui ar neteko galimybės sulaukti finansinės pagalbos iš išorės“, – teigė „Transporto nuoma“ vadovas.
Nuomos paslaugomis neretai naudojamasi ne tik negavus finansavimo iš išorinių šaltinių, bet ir esant transporto poreikiui tik laikinai įgyvendinant naują projektą, padidėjus užsakymams ar turint planų ribotam laikotarpiui. „Norintys pradėti gabenti krovinius tam tikra prasme gauna „meškerę“, su kuria gali pasigauti „žuvies“. Norintys plėsti veiklos apimtis – gali išplėsti savo transporto parką tokiam laikotarpiui, kokiam pasirašo naują kontraktą t. y. jiems nereikia įsigyti automobilio ir prisiimti rizikos dėl galimos verslo nesėkmės“, – paaiškino A. Auškalnis.